Dlaczego większość dzieci nie rodzi się w terminie?

Dzieci rzadko kiedy rodzą się w dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża realnie trwa 267 dni, jednak zaledwie 5% dzieci przychodzi na świat zgodnie z datą obliczoną przez lekarza lub przyszłą mamę. Warto mieć jednak świadomość, że mieszczą się też tutaj ciąże rozwiązane poprzez cesarskie cięcie.

Okres ciąży jest czasem dojrzewania płodu w łonie matki. Do około 14 tygodnia nienarodzone dzieci rozwijają się bardzo podobnie. Jednak po upływie tego okresu można zauważyć pojawienie się wielu cech indywidualnych. W zależności od materiału genetycznego otrzymanego od rodziców, jedne dzieci szybciej dorastają, inne nieco wolniej. Zresztą tak samo dzieje się po narodzinach, gdy mały człowiek  dojrzewa w swoim własnym tempie.

Dzieci urodzone między 38. a 42. tygodniem ciąży uznaje się za urodzone o czasie i w każdym przypadku są to ciąże donoszone. Dzieci, które przyszły na świat nieco przed terminem, czyli w 38. czy 39. tygodniu, nie mają cech wcześniactwa. Trudno też mówić o ciąży przenoszonej, gdy kończy się ona w 42 tygodniu.

Dziecko rodzi się najczęściej w momencie, kiedy osiąga pełną dojrzałość do tego, by opuścić bezpieczne matczyne łono. Warto mieć świadomość, że kobiety, które wydały na świat dziecko przed wyznaczoną datą nie mają zbyt wiele czasu, żeby się stresować tym faktem. Natomiast wszystkie mamy czekające zbyt długo na upragnione dziecko denerwują się. Martwi je to, że ich maleństwu może stać się coś złego.

Zawsze, gdy minie wyliczony termin porodu, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Lekarz sprawdzi tętno płodu oraz to, czy wody płodowe (owodniowe) są czyste. Skontroluje również  sposób zachowania się szyjki macicy – jej wygładzenie i nawet lekkie rozwarcie oznacza, że poród niedługo się zacznie. Bardzo często, szczególnie przy pierwszej ciąży, w wyznaczonym terminie nic się nie dzieje. Kobieta powinna wówczas wrócić do domu i spokojnie czekać na dalszy rozwój wypadków. Lekarz ustala także dalsze kontakty i instruuje, jak przyszła mama ma się zachować w obliczu różnych zdarzeń. Do szpitala musi jechać od razu, kiedy odejdą wody, pojawi się krwawienie lub skurcze co 7-9 minut.

A może to wina Księżyca?

W medycynie ludowej dość często pojawia się twierdzenie, że na poród ma wpływ pełnia Księżyca. Co prawda badania naukowe jak dotychczas nie potwierdzają tego stanu rzeczy, ale położne często podkreślają, że pełnia wpływa na termin porodu.  Być może dziecko czeka na nią, by się spokojnie urodzić. Warto zajrzeć do kalendarza astrologicznego, żeby zobaczyć, kiedy jest pełnia, albo po prostu spojrzeć w nocy w niebo i zobaczyć co się dzieje z księżycem. Patrząc na niego można przy okazji pomyśleć o zakupie metryczki dla nadchodzącego dziecka, można to zrobić tu: http://metryczkidladziecka.pl/

Co wpływa na zmianę terminu porodu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne czynniki mogące przyspieszy lub opóźnić poród. Do tych pierwszych zaliczyć można ciążę mnogą, niedożywienie, młody  lub zaawansowany wiek przyszłej matki. Dodatkowo, na szybsze urodzenia dziecka wpływa anemia powodująca przedwczesne odejście wód płodowych. Niekorzystnie na kobiety wpływa również nadmiar stresu oraz wcześniejsze ciąże, które zakończyły się poronieniem zbyt szybki porodem, cukrzyca, problemy z ciśnieniem oraz nieszczęśliwy wypadek. Czasem pojawiają się także pewne wady w budowie szyjki macicy, które również przyspieszają akcje porodową.

Należy także pamięć, że pewne nieprawidłowości w budowie szyjki macicy, niedojrzałość dziecka oraz stres mogą przyczynić się do tego, że dziecko nie urodzi się w wyznaczonym terminie lecz później.