Hemoroidy po porodzie

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciąża i poród to obciążenie nie tylko dla brzucha i pochwy, ale też dla odbytu. I to im chcę dziś uzmysłowić czym jest ogromny problem, z jakimi mogą się spotkać. Mam tu na myśli kwestię hemoroidów po porodzie. Omówię krótko przyczyny ich występowania, metody leczenia, a także proste sposoby na to jak można uniknąć tego, aby się one pojawiły.

Skąd biorą się hemoroidy po porodzie?

Ogólnie nie muszę chyba odkrywać ameryki mówiąc o tym, że hemoroidy po porodzie pokazują się na skutek ogromnego wysiłku, z jakim zmierzyć musi się organizm rodzącej kobiety. Przecież kobieta z całych sił prze, a jak prze, to ciśnie nie tylko tędy, którędy wyjść ma dziecko, ale też właśnie odbytem, który z tego natężenia po prostu zostaje uszkodzony. A w efekcie tych uszkodzeń dochodzi właśnie do pojawienia się w jego fragmentach małych guzków nazywanych hemoroidami.

Inaczej z kolei jest w przypadku żylaków odbytów pojawiających się u kobiet ciężarnych jeszcze przed porodem. To też jest bardzo popularne, a dochodzi do tego na skutek dwóch rzeczy: zmiany trybu życia i mniejszej ilości ruchu, a także ogólnego osłabienia organizmu, który swoją uwagę poświęca już nie na jedną osobę, a na dwie dostarczając dziecku np. całą masę wód płodowych, w efekcie czego wody tej jest zbyt mało w pozostałej części organizmu.

Organizm jest wysuszony, kobieta ma wyższe ciśnienie, dochodzi do łatwego uszkodzenia żył, a w efekcie tego właśnie do hemoroidów w ciąży. Ich występowanie nie może nikogo dziwić, o czym więcej napisał młody tata: https://zbygniew/fitstyle/leczniczo/hemoroidy-po-porodzie/

Jak uniknąć hemoroidów w ciąży i po porodzie?

Nikt niestety nie wymyślił jeszcze żadnej magicznej metody na to, aby po prostu uniknąć tego typu schorzenia. I mnie w sumie nic w tym nie dziwi, bo przecież w czasie ciąży organizm jest bardzo mocno przeciążony i nadwyrężony, nic więc dziwnego, że pojawiają się tutaj jakieś dodatkowe, niechciane problemy.

Jedyną szansą jest tutaj robienie rzeczy, które będą mogły zminimalizować ryzyko pojawienia się hemoroidów w ciąży i po porodzie. O co chodzi? A o specjalną dietę, o dostarczanie sobie odpowiedniej ilości ruchu, spożywanie dużej ilości błonnika pokarmowego, a także wypijanie odpowiedniej ilości wody, bo minimum dwóch litrów.

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Leczenie hemoroidów może mieć różną formę, a także różny poziom trudności. Okazuje się bowiem, że hemoroidy po porodzie mogą zniknąć równie szybko, co się pojawiły. W pierwszej kolejności musisz sobie spokojnie poczekać i zobaczyć czy i w Twoim przypadku nie będzie tak miło. Jesli hemoroidy nie znikną, to za ich prawdziwe leczenie możesz wziąć się tak naprawdę dopiero po okresie połogu, czyli grupo po 6 tygodniach od narodzin Twojego dziecka.

W tym czasie możesz pomyśleć o wprowadzeniu do swojego życia większej ilości aktywności fizycznej, a także o zmianie diety na taką, w której będzie więcej pokarmów ułatwiających wypróznianie się. Bo problemy z tym będą tylko nawarstwiały problemy.

Dodatkowo możesz zdecydować się na wizytę u lekarza, który mógłby przepisać Ci jakieś śodki przeciwbólowe, gdy bardzo cierpisz. Na własną rękę możesz udać się do apteki, w której Pani sprzeda Ci czopki doodbytnicze, które z kolei pomogą w łagodniejszym opróżnianiu jelita grubego.

Problem hemoroidów zewnętrznych możesz próbować zwalczyć robiąc sobie w wiadomym miejscu kompresy naprzemiennie raz z zimnej i raz z ciepłej wody.

Jeśli po dłuższym czasie problemy nie ustępują, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wizyta u lekarza. Specjalistą, którego będziesz musiała odwiedzić jest proktolog, który zadecydować może nawet o przeprowadzeniu zabiegu prowadzącego do usunięcia hemoroidów.