Czynniki zwiększające ciśnienie tętnicze

Ryzyko wystąpienia zwiększonego ciśnienia tętniczego jest uwarunkowane dużą liczbą czynników, do których zaliczana jest nadwaga. Może ona doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych ( serca, nerek i mózgu) odpowiedzialnych za podstawowe funkcje życiowe i do rozwoju choroby zwanej nadciśnieniem. Badania dowodzą, że osoby otyłe są bardziej podatne na rozwój nadciśnienia niż te, które prowadzą zdrowy tryb życia utrzymując przy tym prawidłową masę ciała. Aby uchronić się przed hipertensją należy w porozumieniu z lekarzem przeprowadzić kurację odchudzającą , która ochroni organizm przed zachorowaniem.

Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Współczesna medycyna dowodzi, że nadwaga nie jest uwarunkowana genetycznie. Skłonności do przybierania kilogramów można jednak przekazywać z pokolenia na pokolenie. W jaki sposób uchronić się przed otyłością oraz chorobą nadciśnieniową?

Odpowiednia dieta to jedyna droga, która prowadzi do utrzymania prawidłowej masy ciała oraz fizycznej kondycji serca.

Drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii jest częstym błędem popełnianym w walce z chorobą nadciśnieniową. Taka sytuacja prowadzi do obniżenia przemian tempa metabolizmu oraz znacznej utraty energii. Jak widać nie należy więc kompletnie wykluczać kalorii z diety – należy jednak zadbać o ich wysoką jakość.

Pewien procent nadciśnieniowców, odznaczających się prawidłową masą ciała nie może pokonać hipertensji z powodu radykalnych zmian w diecie. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis i na to jakie pokarmy są w nim zawarte.

Odstaw sól, pij dużo wody!

Ilość spożywanej soli ma bardzo duży wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. W dzisiejszych czasach, w pożywieniu jest jej bardzo dużo. Niestety wielu ludzi nie zwraca na to większej uwagi i uparcie dąży do celu, poprzez stosowanie drastycznych kuracji odchudzających.

Ilość wypitej wody ma zbawienne działanie odchudzające. Spożywana w odpowiednich ilościach oczyszcza organizm z toksyn, zmniejsza łaknienie i tłumi uczucie głodu . Ponadto usprawnia proces przemiany materii i reguluje tempo metabolizmu. Zbyt mała dawka wody dostarczona organizmowi , powoduje jego odwodnienie w konsekwencji czego proces spalania tkanki tłuszczowej zostaje zatrzymany!

Nadciśnienie oraz sprzyjająca mu otyłość występują najczęściej u mężczyzn. Większość tkanki tłuszczowej odkłada się głównie w okolicach brzucha i wpływa na specyficzną budowę ciała. Przypadłość tą determinują wrażliwe hormony, które zwiększają ilość tłuszczu we krwi. Panowie w średnim wieku powinni szczególnie zadbać o swoje serce by nie dopuścić do rozwoju schorzeń, które czasem stają się bardzo niebezpieczne dla zdrowia organizmu.

Sport

Nikogo już nie dziwi fakt, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie organizmu. Sport zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego , powodując zmniejszenie ilości substancji odkładającej się w tkankach , odpowiedzialnej za powstawanie nadciśnienia tętniczego. W trakcie uprawiania sportu również należy zachować zdrowy rozsądek i dostosować intensywność treningu do aktualnej kondycji ciała.