Darowizna mieszkania dla dziecka

Rodzice z reguły chcą zapewnić swoim dzieciom odpowiedni start w przyszłość, a własny majątek przekazać na ich poczet po co aby żyło im się lepiej. Jak wiadomo w dzisiejszej rzeczywistości zakup mieszkania przez młode osoby wiąże się z ogromnymi kosztami, które czasami są nie do przeskoczenia. Z tego powodu rodzice przepisują swoje domy na dzieci.

Darowizna

Słowo to odnosi się do sytuacji, w której ktoś z najbliższej rodziny lub osoba z poza jej kręgu, zdecyduje się na przepisanie swojego majątku lub rzeczy na inną osobę, dzieje się to nieodpłatnie.

Podatek oraz formalności

W naszym kraju obowiązuje podatek od darowizny, który waha się w granicach od 3 do nawet 20%. W tym momencie istnieje grupa osób najbliższych zwolnionych z podatku. Jest to tak zwana grupa zero, do której należą małżonkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha,wstępni oraz zstępni.

Obowiązkiem osoby, która nabyła darowiznę jest zgłoszenie faktu nabycia majątku do Urzędu Skarbowego jeśli wartość majątku przekracza kwotę 9637zł. Jeśli natomiast kwota ta nie została przekroczona to takiego obowiązku nie ma. Równocześnie należy pamiętać o tym, że jeśli nie zgłosi się darowizny do odpowiedniego urzędu, a będzie ona przekraczała wymaganą kwotę, to zwolnienie z opłaty podatkowej nie będzie przysługiwało i trzeba będzie zapłacić kwotę wynikającą z zasad ogólnych.

Kolejnym wymogiem jest obowiązek zgłoszenia otrzymania darowizny na odpowiednim druku o nazwie SD-Z2. Jeśli Podatnik należy do grupy zerowej to na wykonanie tego kroku ma pół roku od momentu otrzymania majątku. Jeśli osoba nie jest odpowiednio spokrewniona z Darczyńcą to okres ten jest skrócony do miesiąca.

Jak przekazać darowiznę mieszkania dziecku?

Na początku należy spisać umowę darowizny. Za jej pomocą można przekazać majątek taki jak:

– nieruchomości
– ruchomości, na przykład biżuteria
– prawa
– pieniądze

Spisana umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Co prawda dla ruchomości i pieniędzy spisanie takiej umowy nie jest konieczne ale lepiej jest to zrobić w razie kontroli skarbowej. Sama darowizna mieszkania dla dziecka staje się ważna w momencie jej wykonania, na przykład przelania pieniędzy czy nabycia wspomnianej biżuterii.

Korzyści dla dzieci

Korzyści jakie otrzymują dzieci, na które przepisano darowiznę w postaci mieszkania są ogromne. Przykładowo, mieszkanie w Katowicach to koszt od 200 do nawet 400 tysięcy złotych za dwa lub trzy pokoje. W momencie kiedy dzieci stają się dorosłe i zakładają swoje rodziny, to posiadanie mieszkania jest dla nich ogromnym komfortem. Mało tego, mieszkanie może się stać dodatkowym źródłem utrzymania. W wyżej wspomnianych już Katowicach mieszka bardzo wiele młodych ludzi, zazwyczaj studentów, którzy wynajmują pokoje. Aby poradzić sobie z utrzymaniem mieszkania lub domu można wynająć jeden lub dwa pokoje.

Darowizna jest wspaniałym pomysłem dla blisko spokrewnionych osób, które mają zamiar przekazać swoje dobra materialne na rzecz rodziny. Umiejętnie przeprowadzony proces zwalnia z obowiązku podatku i zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo.