Darowizna mieszkania dla dziecka

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu ukochanemu dziecku jak najlepszą przyszłość. Dobrym rozwiązaniem jest podarowanie dziecku mieszkania, na przykład w Katowicach. Od czego zacząć planując tego rodzaju darowiznę?

Przede wszystkim, chcąc kupić mieszkanie w Katowicach, musimy przejrzeć strony z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Mieszkanie zawsze jest i zawsze będzie dobrą inwestycją. Ceny mieszkań od dobrych kilku lat są wysokie i stabilne.

W Katowicach jest dużo studentów, dlatego warto kupić mieszkanie właśnie tu. Z łatwością albo wynajmiemy je komuś albo umożliwimy mieszkanie w nim naszemu dziecku. W Katowicach będzie miało blisko na uczelnię, a w przyszłości również do wymarzonej pracy.

Jakie są ceny mieszkań w Katowicach? Ceny 2-pokojowego mieszkania wahają się od 160 000 zł do 350 000 zł. Natomiast 3-pokojowe mieszkanie to wydatek w granicach 99 000 zł do ponad 700 000 zł. Jak widać zakres cenowy jest bardzo duży i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Jakie formalności należy spełnić, żeby podarować naszemu dziecku mieszkanie? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że darowizna pomiędzy rodzicami a dziećmi jest całkowicie zwolniona od podatku, jeżeli obdarowany zgłosi w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny zgłosi nabycie własności rzeczy.

Pamiętajmy o tym, że darowizna jest bezpłatna. Oznacza to, że osoba ofiarowująca daną rzecz nie może żądać za nią zapłaty, bo sporządzając umowę darowizny zgodziła się na nieodpłatne przekazanie innej osoby danej rzeczy. W związku z tym nie przysługuje jej w tej kwestii ochrona prawna.

Poza tym, umowa darowizny, aby była ważna, musi być sporządzona u notariusza w formie aktu notarialnego. W skład kosztów notarialnych wchodzi: wynagrodzenie notariusza, wpis do księgi wieczystej – jeżeli nieruchomość ma księgę urządzoną oraz koszty wypisów aktu notarialnego.

Skutki zawarcia umowy darowizny występują w trzech płaszczyznach: prawie cywilnych, spadkowym oraz podatkowym. Kwestię prawa podatkowego mamy już pokrótce omówioną, pozostają pozostałe.

W wyniku podpisania umowy darowizny, własność nieruchomości przechodzi na obdarowanego. Darczyńca w chwili podpisania umowy traci prawo własności nieruchomości. W związku z tym, lepiej nie podpisywać umowy darowizny nieruchomości, w której właśnie, aktualnie mieszkamy, bo może to doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów rodzinnych.

Darczyńcy czasami trudno jest zaakceptować zmiany na nieruchomości, które wprowadza obdarowywany. Jednak jeżeli rodzice podarują dziecku mieszkanie w innym mieście nie powinno być z tym problemu.

Spisanie umowy darowizny pomiędzy rodzicami a dziećmi jest dobrym pomysłem. Co prawda jest to kosztowna inwestycja, nie ma co ukrywać, ale bezsprzecznie może się zwrócić. Mieszkanie, które jest już w posiadaniu rodziny stanowi majątek, który zawsze procentuje. Mieszkanie można zawsze wynająć, szczególnie w mieście studenckim. Sprzedaż mieszkania w Katowicach jest ostatecznością, jednak w sytuacji kryzysowej zawsze stanowi zabezpieczenie. To dobra decyzja i warto ją podjąć.