Hemoroidy po porodzie

Czymże byłaby matka, która na swoim blogu nie opisuje problemu, który trapi wiele ciężarnych i wiele młodych matek. Problemu, którego piękna nazwa to hemoroidy po porodzie. Czuję się dziś w obowiązku, aby przedstawić Wam informacje na temat tego problemu, który dotknąć może każdą z nas i który każda z nasz może pokonać (więcej informacji na https://zbygniew.pl/zdrowie/leczniczo/hemoroidy-po-porodzie/). Zachęcam więc do lektury dalszej części tego wpisu, w którym opowiem Wam trochę o hemoroidach, o tym dlaczego się pojawiają i o tym jak można się ich pozbyć. A może da się ich uniknąć?

Żylaki odbytu a ciąża

Powiem Wam szczerze, że kwestia ciąży i żylaków, czyli hemoroidów to sprawy, które są ze sobą bardzo mocno związane. Mało tego, można nawet podejrzewać, że ich pojawienie się w trakcie ciąży jest niemalże pewne. Wszystko dlatego, że okres ciąży, a także sam poród, to sprawy, które dla ludzkiego organizmu są ogromnym szokiem i wielkim wydarzeniem, do którego trzeba się najpierw odpowiednio przygotować, a później mocno je przeżyć.

Pewnie wiecie, że w czasie ciąży kobiecy organizm jest nieco wysuszony, że ciśnienie kobiety jest podniesione, a jej żyły są słabsze i cieńsze niż wcześniej. Wszystko to sprzyja pojawianiu się guzków odbytu, o których to od jakiegoś czasu piszę. A co dopiero poród. Wtedy kobieta prze jak wściekła, wysila się, stara się urodzić dziecko narażając na ogromny wysiłek między innymi odbyt. Nic dziwnego, że on tego nie wytrzymuje.

Czy da się uniknąć hemoroidów w ciąży i po porodzie?

Zarys informacji, ktore przedstawiłam Ci poniżej powinien Ci uzmysłowić to, że hemoroidów po ciąży tak właściwie nie da się uniknąć. Jeśli mają się one pojawić, to po prostu się pojawią. Jeśli z kolei ma Cię to ominąć, to się ciesz i nie myśl, że zawdzięczasz to jakimś magicznym siłom. Jedyne co możesz zrobić to zmienić swoją dietę dodając do niej sporo pokarmów z dużą ilością błonnika. Możesz pić też dużo wody, aby nawodnić organizm. To powinno pomyślnie wpłynąć na Twój organizm ograniczając ryzyko pojawienia się hemoroidów po porodzie. Nikt Ci jednak nie obieca, że na 100% ich nie będzie.

Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie

Walka z hemoroidami w domu jest jak najbardziej możliwe. Najpiękniejsze w hemoroidach właściwie jest to, że czasem zdarza się, że one po prostu same znikają. Zdarza się nawet, że do ich wyeliminowania dochodzi już w ciągu kilku dni. Może okazać się, że żadne domowe sposoby na hemoroidy po porodzie nie będą Ci potrzebne, bo wystarczyć może czas.

Jeśli jednak czas nie wystarcza, to pamiętaj, że domową kurację rozpocząć możesz po okresie połogu, czyli po 6 tygodniach od narodzin Twojego dziecka. Po tym właśnie czasie możesz pomyśleć o rzeczach takich jak zmiana diety na taką, która będzie bogata w błonnik. Dodatkowo możesz pomyśleć też o ćwiczeniach fizycznych, które rozruszają Twój organizm z jelitem włącznie sprawiając, że będzie miał on siłę na szybsze i dokładniejsze trawienie i wydalanie pokarmów.

Aby nie narażać odbytu na dodatkowe uszkodzenia możesz też pójść do apteki i kupić sobie czopki doodbytnicze, które w rewelacyjnie skuteczny sposób pomogą Ci w zrobieniu kupki.

Jeśli z kolei skarżysz się na hemoroidy zewnętrzne, to możesz pomyśleć o kompresach. Jak je wykonać? To bardzo proste. Bierzesz kompres i kładziesz go na podrażnionych miejscach mocząc go naprzemiennie w ciepłej i zimnej wodzie.

Kiedy udać się do proktologa?

Jeśli wspomniane wcześniej metody nie przynoszą żadnego skutku w walce z hemoroidami, to pozostaje CI ostatnie wyjście, czyli wizyta u lekarza – proktologa. Zbada on Cię, sprawdzi co i jak i zasgeruje jakąś metodę leczenia. Bo kto wie, może potrzebny być Ci zabieg, a może wystarczy podać Ci jakieś środki przeciwbólowe.