Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

Dywan, który w salonie pełni rolę głównie ozdobną, w pokoju dziecka jest prawdziwym niezbędnikiem. Oprócz tego, że nadaje pomieszczeniu przytulności, stanowi wygodne i bezpieczne miejsce do zabawy. Dlaczego warto kupić dywanik dla dziecka i jak go wybrać?

Zalety dywanu w pokoju dziecka

Urządzając pokój swojej pociechy, rodzice powinni pamiętać, że większość dnia maluch spędza na zabawie, a wszystkie swoje gadżety najchętniej rozkłada na podłodze. W dziecięcym pokoju powinna więc znaleźć się odpowiednia przestrzeń, na której dziecko będzie mogło swobodnie się bawić. Panele czy płytki są nie tylko twarde, ale też bywają zimne, przez co dziecko może się przeziębić. Na podłodze w pokoju malucha powinien znaleźć się miękki i przyjemny w dotyku dywan – dziecku będzie na nim wygodnie, kiedy będzie raczkować, turlać się czy siedzieć i układać klocki. Dywan zapewni większy komfort, a także zadziała jako amortyzacja w razie ewentualnego upadku. Z powodzeniem zastąpi także edukacyjną matę – niemowlę czołgając się po przytulnym dywanie, będzie mogło radośnie i bezpiecznie odkrywać najbliższe otoczenie.

Jaki dywan dla dziecka kupić?

Dywan do pokoju dziecięcego powinien spełnić pewne specyficzne kryteria. Przede wszystkim powinien być przyjemny w dotyku i łatwy w utrzymaniu, jeśli chodzi o czystość. Dzieci są wyjątkowo wrażliwe, więc włosie nie może być szorstkie i podrażniać skóry, powinno być krótkie, żeby nie zbierało kurzu i brudu oraz żeby można było je szybko i skutecznie oczyścić. Dywan w pokoju dziecięcym powinien też być antypoślizgowy i na tyle duży, żeby dziecko mogło zmieścić się na nim ze wszystkimi swoimi gadżetami. Nie musi zajmować całego pokoju, ale nie powinien też być bardzo malutki, bo w efekcie dziecko i tak będzie bawiło się na gołej podłodze. Warto zwrócić uwagę na to, by dywan był tkany na płasko – gładka powierzchnia to najlepsze miejsce do zabawy, takiej jak chociażby stawianie konstrukcji z klocków, rysowanie czy oglądanie książeczek. Jeśli chodzi o estetykę, najlepiej kierować się upodobaniami dziecka i stylistycznie wpasować dywan w wystrój pokoiku.