Klon polny

Klon polny, czyli powszechnie występujący.
Klon należący do rodziny klonowatych, który nie występuje tylko na kontynencie Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki. Powszechnie występuje w Europie, Azji mniejszej i Kaukazie.

Do Polski został sprowadzony z innych rejonów Europy. Na glebach mało żyznych i w niesprzyjających warunkach klimatycznych przyjmuje postać krzaków o wielu pniach. Zazwyczaj osiąga wysokość od siedmiu do dziesięciu metrów. Kiedy warunki na to pozwalają potrafi dorastać nawet dwudziestu pięciu metrów wysokości. Niestety źle znosi mocne wiatry, a to z racji bardzo słabo i płytko rozwiniętego systemu korzeniowego. Kora na młodych drzewach jest gładka i jasna, natomiast w miarę upływu czasu i starzenia się drzewa robi się szara, gruba, zdrewniała i z licznymi pęknięciami.

Podobnie jak u innych klonów kwiaty mają po osiem pręcików i jeden słupek i zakwitają równocześnie co rozwijające się liście, z tym wyjątkiem, że u tego gatunku klona są one zebrane w podbaldachy. Owoce tak jak i u innych klonów są uskrzydlone i dodatkowo pokryte błoną. Są połączone ze sobą po dwa.