Mierzenie ciśnienia tętniczego

Wartość ciśnienia krwi jest podstawowym parametrem opisującym stan zdrowia naszego organizmu. Razem z tętnem stanowi nierozłączną parę badań, które każdy z nas w regularnych odstępach czasu powinien wykonywać. Warto również prowadzić notatnik i zapisywać wyniki przeprowadzonych pomiarów. Może być to pomocna wskazówka dla lekarza, który będzie miał wgląd w stan zdrowia naszego organizmu.

Rób to codziennie!

Ciśnienie powinno być mierzone niemal codziennie. Każdy z nas bowiem narażony jest na czynniki, które mogą doprowadzić do rozwoju choroby zwanej nadciśnieniem. Dlatego pomiary przeprowadzane regularnie pomogą nam kontrolować prawidłowe wartości.

Nadciśnienie wykryte we wczesnej fazie rozwoju umożliwia podjęcie stosownych kroków w stronę skutecznego leczenia. Badanie odstępstw od prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego pozwala również diagnozować inne choroby, w których wyróżnia się nagłe spadki oraz wzrosty ciśnienia.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze?

Istnieje duża liczba osób, która ma problemy z przeprowadzeniem prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Sytuacja ta dotyczy osób, które posiadają starsze typy aparatów mierzących ciśnienie. Taki typ pomiaru wykonuje się przy pomocy sfigmomanometra oraz stetoskopu . Odpowiednie wartości odczytuje się z miernika w należytym momencie. Metoda ta jest bardzo skomplikowana i można łatwo popełnić błąd przy odczycie.

Pierwszy błąd może dotyczyć nieprawidłowego ułożenia mankietu na ręce, który umiejscowiony jest zbyt wysoko – w tym wypadku badanie jest niemiarodajne. Drugim błędem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę to nieprawidłowa pozycja – ciśnienie należy mierzyć najlepiej w pozycji siedzącej, przy czym ręka powinna być swobodnie oparta na stole (nie może ona zwisać bezwiednie wzdłuż tułowia!).

Badania nie należy również przeprowadzać po wysiłku fizycznym, ponieważ wzmożona aktywność organizmu , nawet podczas wchodzenia po schodach, zmienia ciśnienie krwi i zniekształca wyniki. Przed wykonaniem pomiaru zaleca się kilkunastominutowy odpoczynek.

Ważną kwestią jest również odpowiedni posiłek. Nie powinno się spożywać tłustych i ciężkich potraw , pić kawy czy alkoholu oraz zaniechać palenie papierosów na 40 minut przed pomiarem.

Cenne informacje

Pamiętajmy, aby przestrzegać powyższych zasad bardzo restrykcyjnie. Systematycznie prowadzone badania mogą nam się przydać podczas wizyt u lekarza. Wyniki pomiarów są bardzo ważną kwestią, która pozwala ocenić stan zdrowia organizmu i w razie konieczności zastosować środki zaradcze oraz wprowadzić prawidłowe leczenie.