Pizza po polsku

Pizza po polsku

Uwielbiana przez dzieci i wszystkie osoby dorosłe. Klasyczna, pokryta wyłącznie samym serem lub uzupełniona całą masą przeróżnych dodatków. Pizza jest daniem znanym bardzo dobrze każdemu. Niektórzy tak bardzo za nią przepadają, że gdyby tylko mogli i gdyby tylko nie była ona aż tak strasznie kaloryczna, jedliby ją na śniadanie, obiad i kolację. Warto jednak zauważyć, że to, co w Polsce sprzedawane jest po nazwą „pizza” nie jest prawdziwym włoskim plackiem. Jak zatem wygląda i smakuje to danie w wersji utworzonej na potrzeby naszego kraju?

Nasza rodzima pizza musi być koniecznie puszysta i mięciutka. Tworzona jest na bardzo grubym cieście, w niczym nie przypominającym tych cieniutkich włoskich placuszków. Pokrywa się je minimalną ilością sosu, dokładnie rozsmarowując go na całej powierzchni ciasta – czasem jest go tak niewiele, że praktycznie nie da się go wyczuć. Niektórzy też zastępują klasyczny pomidorowy roztwór zwykłym ketchupem lub innymi sosami (czasem nawet śmietanowym). Najważniejszym elementem naszych polskich placków są jednak dodatki. To właśnie one zapewniają nam wyjątkowy smak dania. Potrafimy wypełniać nimi ciasta tak obficie, że nie da się ich utrzymać w dłoni – należy jeść je sztućcami, mimo iż według samych Włochów jest to profanacja ich rodzinnych tradycji. Polska pizza w Lublinie z restauracji Salsa bardzo często składa się z pieczarek, salami lub szynki. Rzadko kiedy polewana bywa prawdziwą oliwą z oliwek – Polacy zastępują ją sobie sosami czosnkowymi lub ketchupem. Oczywiście nam samym ta wersja placka bardzo smakuje, ale gdybyśmy podali go prawdziwemu Włochowi, na pewno nie usłyszelibyśmy od niego żadnych słów zachwytu. Włosi wolą swoją wersję tego dania. Nie chcą nawet przyznawać się do tych pizz, które tworzone są w naszym kraju.

Każdy powinien jednak spożywać takie jedzenie, jakie mu po prostu smakuje. Jeżeli nie przepadamy za bardzo cienkimi i ubogimi plackami, dalej uprzyjemniajmy sobie życie miękką i puszystą pizzą pokrytą przeróżnymi dodatkami. Nikt nie może nam tego zabronić.