Close

2 w 1 czy 3 w 1 – jaki wózek kupić?

Zakup wózka dziecięcego to jedna z najważniejszych kwestii w kompletowaniu wyprawki maluszka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków, a rodzice często nie wiedzą, co wybrać. Idealny wózek powinien być dopasowany do potrzeb maluszka i zapewniać bezpieczeństwo, jak i wpasowywać się w tryb życia jego opiekunów. W praktyce dyskusyjna pozostaje kwestia, jaki wózek 3 w 1 wybrać? Lub jaki wózek 2 w 1? Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Co brać pod uwagę podejmując decyzje?

 

→ Wózek 2 w 1 czy wózek 3 w 1? Większe wyposażenie czy oszczędność?

Zestaw 3 w 1 zawiera gondolę, spacerówkę i nosidełko. To praktyczne wyposażenie dla maluszka i wygoda dla rodziców, którzy podczas jednego zakupu zyskują cały zestaw potrzebnych akcesoriów.

Z kolei jaki wózek dla dziecka 2 w 1 jest wart uwagi? 

Wersja 2 w 1 nie posiada nosidełka. Jest to, jednak dobry wybór dla rodziców, którzy mają szczególne wymagania, co do tego elementu wyposażenia, a modele, jakie są zawarte w zestawie 3 w 1 nie odpowiadają im. Wiele zależy też od jakości wózków, bo zdarza się, że modele 3 w 1 nie mają tak dobrych produktów jakie można znaleźć w podobnej cenie, ale samodzielnie montując poszczególne akcesoria dla dziecka lub decydując się na zakup tylko spacerówki z gondolą.

 

Problemu z jakością można uniknąć kiedy kupuje się modele wózków od znanych i sprawdzonych producentów. Są one jednak droższe, dlatego należy liczyć się z wyższymi kosztami. Dla rodziców, których budżet jest ograniczony nie jest to, więc dobre rozwiązanie.

 

Czasami zdarza się, że część wyprawki maluszka, np. fotelik, dostaniemy w prezencie lub zostanie po starszym dziecku. Wówczas nie ma konieczności zakupu, a model ograniczony – czyli wersja 2 w 1 – wydaje się w pełni wystarczający.

 

 

 

→ Wózki dziecięce – ceny wózków 2 w 1 i 3 w 1

Nie ulega wątpliwości, że model wózka 3 w 1 to dobra opcja z uwagi na fakt, że jest to wózek o pełnym wyposażeniu. Jednak nie zawsze rodziców stać na taki wydatek. Kwestia ceny jest istotna, jednak warto dobrze ją przemyśleć. Choć zestaw 3 w 1 jest droższy, jednak w przeliczeniu na poszczególne elementy wychodzi znacznie taniej, niż gdybyśmy kupowali osobno gondolę, nosidełko i fotelik. Faktem jest też, że z gondoli korzysta się krótko – maksymalnie do czasu jak dziecko skończy pół roku, więc kupowanie jej poza zestawem, w znacznie wyższej kwocie, nie jest oszczędnym wyjściem.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wózek wielofunkcyjny, który zawiera: stelaż, gondolę, wózek spacerowy, nosidełko i fotelik do samochodu. Na ryku dostępnych jest wiele tego typu wózków, a decyzja również zależy od możliwości finansowych rodziców.

 

→ Wyposażenie wózków 2 w 1 i 3 w 1

To podstawowa kwestia, jaką należy wskazać w zakresie różnic pomiędzy tymi modelami. Wersja 3 w 1 to znacznie bogatszy zestaw, a, co istotne, można znaleźć zróżnicowaną ofertę fotelików, wybierając różnorodne kombinacje. Zaletą jest obecność specjalnych adapterów, co umożliwia mocowanie fotelików samochodowych do niemal wszystkich modeli wózków.

 

→ Co jeszcze wziąć pod uwagę w trakcie zakupów?

Zanim podejmiemy decyzję, jaki ostatecznie wózek będzie najlepszy dla maluszka i najwygodniejszy dla rodziców – warto przemyśleć kilka kwestii. Ważne jest jak często będziemy z niego korzystać, czy sami, czy z kimś, a nawet fakt kiedy pojawi się dziecko. Inne, istotne kwestie to konieczność odpowiedzi na pytania o to, jaki wózek dla dziecka urodzonego zimą będzie najlepszy? Kiedy będziemy chcieli zmienić go na spacerówkę? Czy mamy ulubione kolory, które chcielibyśmy wybrać dla maluszka? Czy z wózka będzie korzystać kiedyś kolejne dziecko?

 

Tego typu pytań jest wiele. To pokazuje, że idealny wózek tak naprawdę musi być dopasowany i do dziecka i do rodziców, co stanowi mocno indywidualną kwestię.

 

W praktyce warto też przemyśleć aspekt finansowy. Wielu rodziców zadaje sobie np. pytanie: dlaczego wózki takie są tanie i możemy je kupić nawet do 1000 złotych? Czasami wynika to z ich jakości, czasami z wyposażenia. Droższe modele są bardziej wytrzymałe, ale przez to wygodniejsze np. w podróży.

Nie każdego jednak stać, żeby kupić markowy, renomowany wózek. Kiedy już podejmiemy decyzję, że jesteśmy w stanie zapłacić więcej i np., jeśli szukamy wózka do 2000 złotych – warto zwrócić uwagę na fakt jak długo nam posłuży i czy sprawdzi się np. przy kolejnych dzieciach. Może okazać się, że wybór typu wózka, np. w wersji 3 w 1, będzie praktyczniejszy, bo posłuży kilku dzieciom.

 

 

→ Jaki wózek dziecięcy 2 w 1 i 3 w 1 polecają rodzice? Poznaj ich opinie

Porady i wskazówki innych rodziców to cenna rzecz, kiedy nie wiemy jaki wózek kupić. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, którzy oczekują na swoje pierwsze maleństwo i taka kwestia jak wybór wózka, jest dla nich dużym wyzwaniem.

Marta, mama 3 – letniej Antosi:
Gdyby ktoś zapytał mnie jaki wózek dla dziecka 2 w 1 wybrać to zdecydowanie poleciłabym średniej jakości wózek, który można kupić przez Internet. To oszczędność i czasu i pieniędzy. Potem można kupić spacerówkę. Nie podoba mi się np., że rodzice przyczepiają nosidełko samochodowe do stelaża wózka. Wydaje mi się, że to nie jest wygodne dla dziecka. Sama nigdy tak nie robiłam.

Iwona i Bogdan, rodzice 2 – letniego Kacpra:
Dla nas najważniejsze było, żeby nosidełko było nowe, bezpieczne. Po prostu jak wózek ma kilka lat to plastiki się niszczą i w razie wypadku mogą nie chronić jak należy. Można kupić używany wózek, od kogoś, kogo się zna i ma pewność, że dbał o niego. Ale używany fotelik musi być dobrej firmy. Albo kupić wózek typu 2 w 1 a fotelik osobno – to też dobre rozwiązanie.

Ola, mama 2 – letnich bliźniaków – Ewy i Tymona
Jestem szczególnie wrażliwa na punkcie bezpieczeństwa dzieci. Dla mnie nosidełko to żadna ochrona. Fotelik musi być nowy. Nawet przy podwójnym wydatku, kiedy urodziły nam się bliźniaki, woleliśmy z mężem zapłacić więcej, by tylko mieć spokój ducha, co do bezpieczeństwa dzieci.

Patrycja, mama 4 – miesięcznego Wiktora
Mam nowy wózek – 3 w 1. Czy to dobry wybór? Nie narzekam, na tamtą chwilę, kiedy go kupowałam wydawało mi się, że to najlepsza opcja. Jestem samotną matką, nie miałam czasu ani możliwości kupować wszystkich elementów osobno. Zresztą w zestawie jest też taniej. Inna kwestia to wygoda podczas korzystania na co dzień, bo w praktyce łatwo zmienia się gondolę na fotelik. Wydaje mi się, że zestaw jest bezpieczny i wygodny zarówno dla mnie jak i dziecka. Kiedyś pewnie kupię spacerówkę, ale na razie jestem zadowolona z obecnego wyboru.

Ewa, mama 4 – letniej Nadii
Uważam, że wózki 3 w 1 i 2 w 1 po prostu bardziej się opłacają, bo tak czy siak fotelik trzeba kupić, a potem też spacerówkę. Wychodzi, więc na to, że zapłaci się więcej jak wszystko chce się dobrać oddzielnie.

Adam, tata 2 – letniego Igora
Moim zdaniem lepiej kupić 2 w 1 i do tego porządny, nowy fotelik dobrej firmy z możliwością wpięcia do stelaża wózka (do większości wózków są specjalne adaptery pasujące do fotelików). Chyba, że chcemy kupić wózek firmy, która produkuje dobre foteliki, wtedy bardziej się opłaca wersja 3 w 1.

 

Zdania na temat funkcjonalności wózków typu 2 w 1 i 3 w 1 są podzielone. Istnieje wiele aspektów, które należy rozważyć przed zakupami, by w efekcie wybrać produkt idealnie dopasowany do dziecka i rodziców.