Close

Jaki wózek do samochodu i samolotu?

Wybierając się z dzieckiem w dalszą podróż trudno obyć się bez wózka, ale trzeba wiedzieć, jaki wózek dziecięcy będzie najlepszy do przewiezienia w samochodzie lub samolocie oraz jak odpowiednio zabezpieczyć go na czas podróży. Oto najważniejsze informacje w zakresie wyboru wózka idealnego do samochodu i samolotu.

 

Kiedy wybieramy wózek dziecięcy, mający służyć w trakcie podróży samochodem i samolotem, warto zastanowić się czy będzie on często potrzebny i czy będziemy go zabierać w każdą podróż. 

 

 

→ Wózek idealny do samochodu i samolotu – co powinien posiadać?

Najchętniej wybieranymi wózkami do podróży są spacerówki. Sprawdzają się zwłaszcza wózki dziecięce głębokie. Zaletą jest fakt, że łatwo się je transportuje i składa, co stanowi dobre udogodnienie w trakcie np. lotu samolotem. Jeśli mamy inny model wózka nie należy się, jednak obawiać, że obsługa samolotu naliczy dodatkowe opłaty, ponieważ nie dojdzie do takiej sytuacji.

 

Warto pamiętać, żeby do podróżowania wybierać takie rodzaje wózków, które po złożeniu mają jeden element. To zapobiegnie zagubieniu dodatkowych części np. na lotnisku.

 

W zakresie wyboru idealnego wózka do samochodu i samolotu wiele zależy od wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie są wózki, które chronią przed słońcem, wiatrem, dobre na dalekie wyjazdy. Dla starszych – wygodne i funkcjonalne spacerówki. A o czym konkretnie warto pamiętać jeśli chodzi o wybór wózka do samochodu i samolotu?

 

→ Wózki do samochodu

Decydując się na podróż samolotem należy zadbać o odpowiedni rodzaj wózka dziecięcego, który można łatwo i bezproblemowo przewieźć, nie mając problemów z uszkodzeniem w trakcie jazdy, czy zajmowaniem dużej ilości miejsca. O czym warto szczególnie pamiętać?

 

→ Jaki wózek dla dziecka? Ranking najwygodniejszych wózków do przewożenia w samochodzie

 

Oto najbardziej popularne i chętnie wybierane wózki do podróżowania:

  • Po pierwsze: spacerówka

Kiedy dziecko wyrosło z gondoli – czas przesadzić je do spacerówki. Ważne jest by taki wózek łatwo można było zapakować do samochodu na wakacje, wyjazd do znajomych lub odwiedziny u dziadków. To zaoszczędzi czasu i energii i sprawdzi się nawet, kiedy mamy mały samochód z niepraktycznym bagażnikiem. Ponadto spacerówka jest wygodnym wózkiem na co dzień, chwalonym przez rodziców, nie dostarczającym problemu w użytkowaniu i praktycznym np. podczas zakupów.

 

  • Po drugie: mały, poręczny wózek, niekoniecznie zagraniczny…

Istotne są wymiary. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy mamy niewielki i nieustawny bagażnik. Wówczas sprawdzi się składany w tzw. „kanapkę” wózek. Jeśli chodzi o ofertę tego typu wózków to w sieci można znaleźć ich wiele. Co ciekawe, dostępne są też polskie wersje wózków dziecięcych, łatwo składane i idealne do przewożenia w samochodzie. To dobra informacja dla miłośników polskich marek i… osób, które cenią oszczędność, ponieważ cena polskich wózków typu spacerówka idealnych do samochodu zaczyna się już od 300 zł. Okazuje się, więc, że do samochodu nie są niezbędne drogie wózki, posiadające wiele funkcji. Czasami sprawdzą się tanie wózki dziecięce, praktyczne, szybkie w składaniu i niewymagające dużej powierzchni.

 

  • Po trzecie: wózek dopasowany do samochodu

Idealny scenariusz zakłada, że przed pojawieniem się dziecka rodzice zmieniają samochód na większy, bardziej rodzinny, o pojemniejszym bagażniku. Ale w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Czasami finanse nie pozwalają na zmianę samochodu lub zakup nowego – rodzinnego. A czasami rodzice lubią swoje małe autko i nie chcą się z nim rozstać. Problem pojawia się, jednak, kiedy trzeba do niego zapakować wózek. Co wówczas?

 

W takich sytuacjach warto wybrać wózek dopasowany do samochodu. Mały, kompaktowy, wygodny w składaniu i rozkładaniu. Dobrym rozwiązaniem jest system wózków przeznaczonych do małych, miejskich samochodów, posiadający tzw. 2 w 1 – fotelik i wózek.

 

To oszczędność i wygoda zarazem, ponieważ, by zabrać dziecko na spacer wystarczy wyjąć fotelik z auta i rozłożyć jego stelaże, a szybko uzyskamy praktyczny i wygony wózek, z hamulcami, amortyzacją i innymi udogodnieniami. Są wózki, które ponadto zostały zatwierdzone do użytku w samolocie, więc tym bardziej są praktyczne i wygodne, np. podczas wakacji. To idealne rozwiązanie dla podróżujących rodziców, którzy nie chcą rozstawać się z ulubionym, małym autkiem.

 

  • Po czwarte: lekkość – ważna cecha

Wiele rodziców wybiera lekkie wózki. Takie, które bez problemu można złożyć i rozłożyć w jednej ręce. To spore udogodnienie, bo oprócz wózka w trakcie podróży trzeba zająć się też maluszkiem i dodatkowymi akcesoriami.
Lekkie wózki mają tę zaletę, że stoją samodzielnie. Można je położyć np. na tylnej kanapie. Mają rozkładane siedzisko, dające się ułożyć całkiem płasko, co jest idealną opcją dla najmłodszych dzieci.

 

→ Wózki do samolotu

Wózki do samolotu powinny być wygodne i poręczne. Oprócz tego warto też, jednak pamiętać o innych kwestiach, koniecznych do uregulowania przed wejściem na pokład. Z czym wiąże się przewożenie wózków samolotem?

 

 

→ Jak przewieźć wózek samolotem? O czym trzeba pamiętać?

Aby przewieźć wózek samolotem trzeba to zgłosić obsłudze, która odpowiednio oznaczy go w punkcie bagażowym. Wózek pozostaje do naszej dyspozycji do momentu odprawy. Wówczas zostaje odebrany, zabezpieczony i umieszczony w luku bagażowym. Wcześniej warto go odpowiednio zapakować, żeby się nie zabrudził np. na taśmie. Z tego powodu wiele rodziców nie poleca do samolotu jasnych wózków, ponieważ mogą się zabrudzić. Warto też wybierać solidne wózki, ponieważ te lżejsze, mniej wytrzymałe, mogę nie przetrwać w całości w czasie podróży.

 

W trakcie lotu wózek jest traktowany jak pozostały bagaż, ale warto wspomnieć obsłudze jak wózek się składa, by uniknąć dodatkowych problemów. W zależność od linii lotniczych warunki przewożenia wózków mogą się różnić, stąd konieczność zwrócenia uwagi na detale zanim wybierzemy się na lotnisko.

 

Po wylądowaniu samolotu i opuszczeniu go przez pasażerów, wózek zostaje zwrócony, tak, by rodzice mogli się z nim swobodnie poruszać po płycie lotniska. Nie ma, więc obaw, że zostaniemy bez niego i trzeba będzie nosić dziecko na rękach. Obsługa samolotu dba o to, by zapewnić pasażerom komfort.

Można wskazać na ogólne zasady co do przewożenia wózków. Są to wytyczne, co do przewozu osób i bagażu, a także regulacje prawne, które wskazują m.in., że na każde transportowane dziecko można nieodpłatnie przewieźć jeden wózek i jedno z akcesoriów, np. fotelik. Powinny one być wcześniej zgłoszone i właściwie zapakowane, chyba, że używamy ich do momentu wejścia do samolotu, jak np. wózka dziecięcego.

 

 

Nie ma zasad, które odnosiłyby się do rodzaju transportowanego wózka i akcesoriów. Może to być i gondola i parasolka, co nie wpływa na fakt ponoszenia opłat.

W przypadku wózków, które są używane przez rodziców aż do momentu wejścia do samolotu, zabiera się je przy wejściu do samolotu. Nie można ich wnieść na pokład. Warto pamiętać, że rzeczy, które trafiają do luku bagażowego należy odpowiednio oznaczyć.

 

→ Jaki wózek do samolotu najlepszy? Wygodne i lekkie wózki dziecięce w sam raz do podróżowania

Najważniejszą kwestią jest możliwość składania wózka, co pozwala na przewożenie go nawet za darmo. Opcja składania sprawia również, że wózek dziecięcy staje się poręczny i wygodny do niesienia. Ma to znaczenie, ponieważ oprócz niego rodzice mają też inne bagaże oraz dziecko pod opieką.

W sytuacji, kiedy w samolocie chcemy przewieść więcej akcesoriów dziecięcych, takich jak fotelik, łóżeczko itp. może zostać naliczona dodatkowa opłata. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na rodzaj wózka, który stanowi jednocześnie nosidełko, co pozwala na oszczędność miejsca i kosztów. W takim przypadku sprawdzi się np. lekki wózek spacerowy, o ile oczywiście jest on dostosowany do wagi i wieku dziecka.

Jak w praktyce wygląda przewożenie wózków samolotem? Co doradzają rodzice? Zapytaliśmy ich o to jak wygląda ich podróż samolotem z wózkiem, co im przeszkadza, co polecają i doradzają innym rodzicom.

 

→ „Jaki wózek polecacie do samolotu?” – Opinie, forum, porady rodziców

Marta, mama 3-letniej Nikoli:
Często podróżuję samolotem i przewoziłam już kilka rodzajów wózków. Po tych doświadczeniach mogę stwierdzić, że najlepszy jest wózek nie lekki i nie ciężki – by nie był zbyt delikatny, bo w czasie transportu bagażu może się lekko zniszczyć. Warto zwrócić uwagę na kolor – lepszy jest ciemny, żeby nie było widać śladów zabrudzeń zaraz po zdjęciu z taśmy. Polecam też tańsze wersje wózków, dość trwałe w trudniejszych sytuacjach, jak np. rzucanie bagażem.

Ewa, mama 2,5-letniego Jasia:
Niedawno wróciłam z podróży. Zabrałam do samolotu wózek spacerowy, dobrze się składający. Nie dawałam wózka z bagażem, ponieważ był potrzebny na lotnisku. Doszłam z nim pod sam samolot i tam złożyłam i oddałam. Tak robili inni rodzice, których widziałam. Potem wózek wyjechał na taśmie bagażowej w jedną stronę, a w drugą po wylądowaniu był pod schodami. Widać było na nim zabrudzenia, ale nie mam pretensji do obsługi samolotu, bo tak jest za każdym razem. To nie pierwsza moja podróż i jestem przyzwyczajona, że tak się dzieje. Innym rodzicom polecam zabierać wózki, na których nie widać szybko śladów zabrudzenia, raczej ciemne, bo jasne jak dla mnie – zdecydowanie odpadają.

 

 

Matylda, mama 3,5- letniej Ani:
Oprócz wózka w trakcie lotu samolotem dobrze jest mieć torbę na złożony wózek. Można taką dokupić do modelu wózka lub uniwersalną. Jak nie ma się torby to wózek można owinąć folią przed oddaniem z bagażem.
Wózki są prześwietlane na taśmie, więc warto brać takie, żeby się zmieściły. Kiedyś nie zmieścił mi się wózek który miał ok. 50 cm szerokości.

Ewelina, mama 2-letniego Igora:
Za każdym razem wózek oddaję z bagażem. Dla mnie nie ma znaczenia czy jest duży czy mały. Osobiście, dla mnie najwygodniejsza jest taka „średnia” spacerówka, z koszykiem, szybko się składająca i rozkładająca. Kiedy lecę samolotem sama z dzieckiem i wiem, że nie ma obok nikogo, kto by mi pomógł z ewentualnym składaniem to wiem, że wygoda jest ważna i to jest istotne, kiedy mogę wózek złożyć praktycznie jedną ręką, także w trakcie np. prześwietlania.

Wybór wózka dziecięcego do przewożenia samochodem i samolotem to trudna decyzja. Warto wcześniej przemyśleć rodzinne finanse, zapoznać się z danymi na temat najbardziej praktycznych wózków w podróży i poznać opinie innych rodziców.