Close

Jaki wózek spacerowy wybrać? Forum, opinie, porady rodziców

Poręczny, praktyczny i lekki wózek spacerowy to idealna opcja dla rodziców. Wiele zależy tu od tego czy lubimy chodzić na spacery i czy będziemy to robić z maluszkiem częściej, czy rzadziej, po jakim terenie będziemy się poruszać, czy wózek trzeba wówczas znosić i wnosić po schodach itp. Od tego zależy jaka spacerówka sprawdzi się najlepiej.

 

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu wózka spacerowego, niezależnie od budżetu, akcesoriów i dodatkowego wyposażenia, warto poznać podstawowe dane w zakresie użytkowania zasad bezpieczeństwa wózków. Sprawdź więc jaki wózek dla dziecka wybrać >>>

 

→ Praktyczny wózek spacerowy – o czym pamiętać w trakcie zakupów?

Lekka i wygodna spacerówka potrafi umilić wspólne wyjścia z maluszkiem. Źle dobrany wózek może być kłopotliwy i niewygodny. Jakich, zatem błędów należy wystrzegać się kupując wózek?

 

 

→ Wózek na spacery – gdzie będziemy nim jeździć?

 

Ma to duże znaczenie dla wyboru dobrej spacerówki. Nie ma się, co oszukiwać, że tzw. parasolki sprawdzają się dobrze na drogach gruntowych i w terenie. Niektóre opowieści rodziców są tu mocno przesadzone, lub pominięto w nich istotne wydarzenia, np. blokowanie się kółek na kamieniach lub konieczność niesienia wózka przez większą część drogi. Każdy rodzic chciałby chyba takiej sytuacji uniknąć, a więc warto skupić się na szczegółach i wybrać wózek dopasowany do terenu, posiadający odpowiedniej wielkości koła, właściwe amortyzatory itp.

 

 

W sytuacji, kiedy wózkiem będziemy jeździć po, w miarę prostym chodniku, alejkach w parku itp. to sprawdzi się nawet taki na bardzo małych kółkach. Inaczej jednak wygląda sytuacja, jeśli mieszkamy na wsi i potrzebujemy solidnego wózka do jazdy po trudniejszym podłożu.

 

 

Leśne ścieżki i wyboiste drogi gruntowe to nie miejsce dla tzw. parasolki. Warto za to poszukać wygodnej i lekkiej spacerówki na większych kołach, która sprawdzi się w terenie i nie zawiedzie. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku małe kółka w wózku z przodu i duże, pompowane z tyłu. W ostateczności wózek można przenieść lub podnieść przednie koła, albo nawet ciągnąć wózek za sobą na tylnych kołach.

 

→ Wózki spacerowe a wiek dziecka

 

To istotna kwestia w czasie podejmowania decyzji o wyborze idealnego modelu pojazdu, bo nie można zapominać, że to dziecko jest w wózku najważniejsze.

W przypadku wózka dla starszaka, który lubi spać w trakcie spacerów – ważne jest rozkładane oparcie. Spanie w pozycji siedzącej jest męczące i trudne dla dziecka. Już półroczne dziecko potrzebuje wersji do siedzenia, a wręcz niezbędne jest to u straszaków. Ważne też, aby wózek posiadał możliwość opuszczania oparcia i odchylenia na płasko, jeśli czasami będzie w nim jeździło również mniejsze dziecko.

 

→ Najlepsze wózki dziecięce na spacery – jakie wyposażenie ochronne powinny mieć?

 

W trakcie jazdy w wózku spacerowym dziecko powinno być chronione przed działaniem ostrych promieni słonecznych, wiatru i zimna. Do tego służy budka. Warto sprawdzić jak osłania ona dziecko w pozycji zarówno siedzącej, jak i leżącej.

 

Jeśli budka nie jest wystarczająca dla maluszka – wówczas warto pomyśleć o doczepianym daszku, stanowiącym dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

W wózkach spacerowych istotna jest też kwestia regulowanego podnóżka i siedziska o wystarczającej długości. Wpływa to na ochronę i komfort dziecka. Kiedy nóżki maluszka wystają poza wózek nie jest to dla niego wygodne, może nawet przeszkadzać i powodować, że dziecko nie będzie chciało wsiadać do wózka i jeździć nim, a wręcz będzie się złościć. Warto więc, już w trakcie zakupów, sprawdzić czy wózek ma regulowany podnóżek. W tej kwestii tanie wózki dziecięce nie zawsze posiadają takie rozwiązania, dlatego rodzice polecają lepsze modele, lub, ostatecznie, jeśli posiadamy ograniczenia finansowe, zakup używanego, ale dobrego jakościowo pojazdu.

 

→ Waga wózka spacerowego – jaka jest idealna?

 

Lekki wózek spacerowy to opcjonalne rozwiązanie dla rodziców. Zwłaszcza, kiedy jeździmy nim po zmiennym terenie. Nikt raczej nie lubi dźwigać ciężkich wózków.

 

Znaczenie w kwestii wagi wózka dziecięcego ma też fakt czy mieszkamy w domu, czy w bloku. W tym drugim przypadku waga ma znaczenia, kiedy wózek trzeba np. wnosić i znosić po schodach, wprowadzać do windy, podnosić, przesuwać itp. W domu wystarczy wózkiem wyjechać na podwórko – nie ma, więc takich utrudnień.

 

Kolejna kwestia to fakt ile osób przebywa z dzieckiem na spacerze. Jeśli jest to jeden rodzic to wówczas ciężki wózek jest niepraktyczny, a w razie np. zablokowania się kół trudniej sobie poradzić.
Dobry wózek spacerowy waży maksymalnie do 8 kg. Są wózki o wadze nawet ok. 3 kg, ale nie mają one na ogół podnóżka i rozkładanego oparcia, co jest utrudnieniem.

 

Wózek spacerowy powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Kupując go weźmy pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale też aspekty związane z codziennym użytkowaniem. Dzięki temu zyskamy pewność, że wózek będzie niezawodny i nie czekają nas niemiłe niespodzianki w trakcie spacerów z maluszkiem.