Close

Koła w wózku dziecięcym – jakie najlepsze? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybór wózka nie jest łatwym zadaniem. Dobry wózek dziecięcy powinien spełniać wymagania rodziców w zakresie technicznym i wizualnym, być wygodny dla maluszka i przede wszystkim nadawać się do użycia na co dzień, w różnych miejscach i sytuacjach. W tym zakresie ważną rolę pełnią koła. Które są najlepsze?

 

 

Rodzice zastanawiają się często, jakie koła w wózkach dziecięcych są najlepsze: małe, duże, piankowe, pompowane, a może żelowe? Oto typy kół do wózków dziecięcych.

→ Koła żelowe – nowość, ale czy funkcjonalność?

 

Koła żelowe to nowość, która funkcjonuje od niedawna, ale cieszy się rosnącą popularnością. Koła żelowe to alternatywa dla kół pompowanych. Choć są do nich podobne, a na zewnątrz też mają gumę, jednak nie posiadają dętki. Zamiast niej w kole znajduje się żel. Jest on o tyle praktyczniejszym i lepszym rozwiązaniem, że powoduje, że dętka nie ulega przebiciu, co nie powoduje ryzyka awarii w trakcie np. spaceru.

 

Do innych zalet kół żelowych zalicza się fakt, że są łatwe i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Są ponadto lekkie, bezproblemowo sprawdzają się na gładkich i nierównych powierzchniach.

 

W odróżnieniu od kół pompowanych nie wymagają też wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak sprawdzanie ciśnienia, pompowanie i wymiana przebitej dętki. Dlatego coraz więcej producentów decyduje się na tego typu rozwiązania w wózkach dla dzieci.

 

→ Koła pompowane – dobre na spacery

 

Tego typu koła pompowane mają oponę i dętkę. W trakcie codziennego użytkowania sprawdzają się dobrze, ponieważ amortyzują wstrząsy. Kiedy dziecko leży w gondoli jest to o tyle komfortowe, że koła powodują, że jazda wózkiem jest płynna. Tego typu koła dobrze radzą sobie także na podjazdach.

Pompowane koła są, jednak bardziej podatne na urazy, co jest ich wadą. Można je przebić, podobnie jak koła w rowerze. Zbyt mocne lub niewłaściwe pompowanie może, z kolei spowodować, że całe koło ulegnie zniszczeniu lub też pęknie dętka. Warto być na to przygotowanym.

Koła pompowane to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy w przypadku awarii są w stanie szybko i samodzielnie poradzić sobie z awarią. Dla samotnych matek jest to zdecydowanie mniej komfortowy wybór.

 

→ Kiedy małe, a kiedy duże koła?

 

Małe koła na ogół wykonane są z pianki, a ich średnica nie przekracza 15 cm. Są spotykane w lekkich wózkach spacerowych. Rzadziej sprawdzają się w gondolach.

 

Zaletą małych kół jest fakt, że wygodniej nimi manewrować. Są idealne na gładkie powierzchnie, alejki i do jazdy po mieście. Nie sprawdzą się, natomiast w trudnym terenie, na nierównej nawierzchni, pełnej dziur, a także po śniegu.
Z kolei duże koła nadają się dobrze na tereny wiejskie, spacery po leśnych ścieżkach i nierównościach. Sprawdzają się w różnych typach wózków – zarówno, jeśli chodzi o wózki dziecięce głębokie, jak i wózki spacerowe.

 

 

→ Jak dbać o koła?

Aby koła służyły jak najdłużej i nie miały wad warto dbać o nie we właściwy sposób. Oto rady w zakresie ochrony kół od wózka.

  • Przede wszystkim koła powinno się konserwować preparatem na bazie silikonu. Dzięki temu będą trwalsze, a sam preparat przyda się później np. do konserwacji roweru.
  • Koła należy też systematycznie czyścić, np. po spacerze po mokrej powierzchni. Poza tym koła powinno się czyścić co najmniej raz w tygodniu.
  • Kół nie należy myć pod bieżącą wodą, ponieważ spowoduje to, że zardzewieją stalowe elementy.
  • Aby odpowiednio czyścić koła należy je przedmuchać strumieniem powietrza lub czyścić odpowiednim środkiem. Można je też przecierać ściereczką.
  • W sytuacji, kiedy z kołami zaczyna dziać się coś złego – warto udać się do serwisu.

 

Kupując wózek warto zwrócić uwagę na detale, które decydują o codziennym użytkowaniu i wpływają na komfort. Tak jest w przypadku kół, które, odpowiednio dobrane, pozwalają na bezawaryjne użytkowanie i dają radość ze spacerów z maluszkiem.