Close

Wózki dziecięce retro – jakie wybrać? Czy są warte swojej ceny? Rodzaje wózków i ceny.

Wózki dziecięce w stylu retro wzbudzają zachwyt i często wiele rodziców zastanawia się czy warto zdecydować się na taki produkt dla swojego maluszka. O tym czy wózek dziecięcy retro sprawdza się na co dzień decydują w praktyce jego szczegóły.

 

 

Wózki dziecięce retro są nietuzinkowe, eleganckie i… drogie. Na ogół kosztują ok. 3 – 4 tys. złotych, co dla wielu rodziców jest zbyt wysokich wydatkiem. Ci, jednak, którzy mogą sobie pozwolić na zakup tego typu wózka biorą najczęściej pod uwagę ciekawy wzór, nawiązujący do pierwszych wózków dla dzieci, powstałych w latach 60. i 70. XX wieku we Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Wózki miały wówczas ciekawy wygląd, ponieważ posiadały zdobiony, chromowany stelaż, duże i cienkie koła ze szprychami w kolorach białym i czarnym, a także obszerną gondolę, często ciekawie zdobioną.

 

Czasami wózki były wykonane z wikliny. Na ogół były piękne, ale nie tak praktyczne jak współczesne, ponieważ sporo ważyły, były trudne w przenoszeniu, nie posiadały skrętnych, przednich kół ani innych udogodnień i w codziennym użytkowaniu wykazywały znacznie mniejszą funkcjonalność niż współczesne wózki dziecięce.

 

Obecnie wózki typu retro dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i wzorniczych. Należą do produktów niszowych, z uwagi na brak wygodny w trakcie codziennego korzystania, choć dla wielu rodziców wygląd, nawiązujący do tradycji i znacznie wyróżniający się na tle współczesnych wózków, jest wystarczającym powodem do zakupu. Zdarzają się też wózki typu retro, które łączą tradycyjny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami – takie są zdecydowanie droższe, ale wygodniejsze i praktyczniejsze na co dzień.

 

Wózki dziecięce retro – nowoczesna klasyka wśród wózków dla dzieci

Wózki w stylu minionych lat najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych. Wózki dziecięce retro w formie klasycznej, vintage lub oldschool występują w podobnych wersjach jak współczesne: gondole, wózki wielofunkcyjne i wózki spacerowe. Daje to możliwość dopasowania wózka do potrzeb maluszka i rodziców.

W przypadku wózków retro im prostszy model tym niższa cena. O kosztach decydują, więc detale, które wpływają i na funkcjonalność i na wygląd. Np. wykonanie pokrycia gondoli ze specjalnego materiału tkanego ręcznie może znacznie podnieść cenę wózka. Droższe są też wózki wielofunkcyjne, posiadające ciekawe dodatki, np. stylowe firaneczki, które ozdabiają budkę lub ręcznie malowany znak firmowy producenta na budce. Za bogato zdobione i wykończone wózki również zapłacimy znacznie więcej.

 

Wózki retro dla dzieci – lepsze na spacer czy do kołysania maluszków?

Wiele rodziców zastanawia się czy warto kupić wózek dla dzieci retro z uwagi na nietuzinkowy wygląd. Z pewnością wśród maluszków znajomych niewiele będzie miało podobny lub taki sam wózek. Czy jednak walory estetyczne to najważniejsza kwestia? Dla wielu rodziców nie.

 

Czasami ważna jest funkcjonalność. Co istotne, wózki retro nie posiadają nowoczesnych udogodnień, ale mają za to inne, które czasami są nie mniej atrakcyjne.

 

W tego typu wózkach można np. dobrze bujać dzieci na bok, co ułatwia ich zasypianie.

ZALETY:

  • Wózki rodem z minionych lat posiadają też inne udogodnienia techniczne i chociaż odstają od tych nowoczesnych w zakresie innowacji wyposażenia, wielu rodziców chwali sobie w nich np. obszerną gondolę. Ma to znaczenie w przypadku starszych dzieci, a ponadto większa gondola może znacznie dłużej służyć maluszkowi.
  • Wózki retro mają też duże koła, co sprawdza się w trakcie spacerów na każdym rodzaju podłoża i dla opiekunów jest wygodne nawet w miejscach gdzie stan dróg pozostawia wiele do życzenia.
  • Ponadto wózki retro posiadają miękkie zawieszenie, co powoduje, że dobrze amortyzują wstrząsy, a maluszka lepiej bujać na boki.

 

 

Wózki retro – opinie, wady i zalety w trakcie codziennego korzystania z wózków

Oprócz zalet wózki typu retro mają też swoje wady. Warto wziąć to pod uwagę na etapie zakupu, aby później oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek.

WADY:

  • Tym, co znacznie wpływa na obniżenie komfortu korzystania z nich jest wysoka waga. W praktyce są znacznie cięższe od współczesnych modeli, co ma znaczenie kiedy wózek trzeba np. codziennie wnosić po schodach. Aby rozwiązać ten problem można jednak poszukać wózków z aluminiowym stelażem i gondolą wykonaną z lekkiego materiału.
  • Kolejnym, istotnym problemem dla rodziców, którzy na co dzień korzystają z wózków typu retro są zablokowane koła, które nadają się tylko do jazdy wprost. Sprawia to trudności w zakresie manewrowania wózkiem np. w trakcie spacerów.
  • Następnym, ważnym i zwracającym uwagę problemem w przypadku wózków typu retro jest ich wielkość. Po złożeniu stelażu mogą one zajmować cały bagażnik, a czasami okazuje się, że nie można go zamknąć z uwagi na duże koła od wózka. To znaczne utrudnienie, zwłaszcza dla rodziców, którzy dużo podróżują i potrzebują przewozić wózek. W takiej sytuacji warto poszukać modeli wózka ze zdejmowanymi kołami, które można potem łatwo i szybko zamontować z powrotem.

 

Wózki typu retro cieszą się obecnie popularnością, podobnie jak przedmioty z innych kategorii, wchodzące w zakres produktów retro. Ich unikatowy kształt, elementy wykończenia, jakość zastosowanych materiałów i nietuzinkowy wygląd sprawiają, że rodzice często decydują się na taki zakup dla swojego maluszka. Warto, jednak pamiętać, że wózki dziecięce retro oprócz zalet mają też wady, dlatego w czasie zakupów warto dobrze przemyśleć, jaki konkretnie rodzaj wózka będzie idealny i dopasuje się najlepiej do stylu życia rodziców i potrzeb maluszka.